Fortress Olomouc

in voilk •  2 months ago

    The city of Olomouc has always been of great military importance for the defence of the country. In the middle of the 18th century, the whole city was rebuilt into a massive fortress. The attached map shows a diagram of the walls surrounding the city.

    The ramparts, as we know them from various medieval castles, look like high walls and are effective against infantry attacks or various catapults and trebuchets. However, Olomouc's castle system dates back to the 18th century, when it was mainly designed to withstand artillery fire. The ramparts are no longer so high, but they are mainly not walls, but terrain ramparts covered with stone or bricks. They also did not face the enemy head-on, but formed a series of acute angles, precisely so that the cannonballs would bounce and slide off them.

    Město Olomouc mělo vždycky významný vojenský význam pro obranu země. V polovině 18. století bylo celé město přebudované na mohutnou pevnost. Na připojené mapce je schéma hradeb, které obkroužily město.

    Hradby tak jak je známe z různých středověkých hradů vypadají jako vysoké zdi, a jsou účinné proti útokům pěchoty, případně proti různým katapultům a trebuchetům. Hradební systém v Olomouci však pochází z 18. století, kdy musel odolávat především dělostřelecké palbě. Hradby už nejsou tak vysoké, ale hlavně nejsou to zdi, nýbrž terénní valy pokryté kamenným nebo cihlovým obložením. Navíc nebyly otočené proti nepříteli čelně, ale tvořily soustavu ostrých úhlů, právě proto, aby kule z kanónů se od nich odrážely a sklouzávaly.

    Today, the largest part of the city walls can be found in two city parks: Bezručovy Sady and Pod Dómem.

    In Bezručovy sady we can see an impressive wall that in some places reaches a height of almost ten metres. There are passages in the walls, such as Michael's passage or Jacob's passage, named after nearby churches. These passages are steep, winding and fortified staircases that allowed the defenders to attack the enemy, but at the same time provided an effective defence against enemies who might penetrate them.

    Největší část městských hradeb se v současnosti nachází ve dvou městských parcích: Bezručovy sady a park Pod Dómem.

    V Bezručových sadech vidíme impozantní zdivo, tyčící se v některých místech do výše přes deset metrů. V hradbách jsou průchody, jako například Michalský výpad nebo Jakubský výpad, pojmenované podle blízkých kostelů. Součástí těchto průchodů jsou strmá, lomená a opevněná schodiště, kterými mohli obránci vyrážet na nepřítele, ale současně umožňovaly efektivní obranu proti nepřátelům, kteří by snad pronikli až do nich.

    Towards the middle of the 19th century, the fortifications ceased to function. Firstly, the development of artillery made it necessary to intercept the enemy at a greater distance from the city, and secondly, the walls severely restricted the growth and development of the city. The bastion fortification was therefore abolished and replaced by a system of twenty-five smaller forts around the city.

    The city was finally able to grow, and the remnants of the walls that had previously defined its boundaries are now practically in the centre of the city.

    The photo below shows the Theresian Gate, named after Empress Maria Theresa. The gate was one of the main entrances to the Olomouc fortress and is now located on one of the main streets in the city centre.

    Opposite the Tereza Gate is the Water Barracks - an interesting building with a green grass roof. Its vaulted rooms now house restaurants and bars.

    Přibližně v polovině 19. století přestalo toto opevnění plnit svou funkci. Jednak rozvoj dělostřelectva si vynutil potřebu zachytit nepřítele ve větší vzdálenosti od města, jednak hradby výrazně omezovaly růst a rozvoj města. Proto bylo toto bastionové opevnění zrušeno, a nahrazeno soustavou dvaceti pěti menších pevností v okolí města.

    Město se mohlo konečně rozrůstat, a zbytky hradeb, které dříve stanovovaly jeho hranice, jsou nyní prakticky v centru města.

    Na následující fotce je Terezská brána, pojmenovaná po císařovně Marii Terezii. Brána byla jedním z hlavních vchodů do pevnosti Olomouc, dnes je na jedné z hlavních ulic v centru.

    Naproti Terezské brány jsou Vodní kasárna - zajímavý objekt se zelenou travnatou střechou. V jeho klenutých místnostech jsou nyní restaurace a bary.

    There are some small remains of the fortifications in the town. Parts of the walls can also be found among the houses. The so-called "Litovel Gate" has even been moved a few dozen metres and now forms the entrance to the park.

    Ve městě najdeme ještě několik drobnějších pozůstatků opevnění. Části hradeb je možné najít i mezi obytnými domy. Takzvaná "Litovelská brána" byla dokonce o několik desítek metrů přemístěná a dnes tvoří vchod do parku.

    I will leave you with a view of the park "Under the Dome", where, in addition to the walls, there is the well-preserved bastion of Locatelli, whose walls form the aforementioned sharp angle, designed to resist artillery fire.

    Rozloučím se s vámi pohledem do parku "Pod dómem", kde je kromě hradebních zdí dobře zachovalý Locatelliho bastion, jehož zdi tvoří právě ten zmíněný ostrý úhel, který měl odolávat dělostřelecké palbě.

    Olomouc has retained its military importance to this day. The city is home to the headquarters of the Czech Army's Ground Forces, the Military Police and the Engineer Corps, and there is an armoured corps in nearby Přáslavice. But we will talk about that another time.

    Svůj vojenský význam si Olomouc zachovala dodnes. Přímo ve městě je Velitelství pozemních sil Armády české republiky, velitelství Vojenské policie, ženijní vojsko, v blízkých Přáslavicích jsou tankisté. Ale o tom třeba zase někdy jindy.

    sepa.png
    Thank you for taking the time to read this post, if you have any questions, criticisms or suggestions I would appreciate it if you would throw them in the comments box

    vote_follow.png

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)


      Authors get paid when people like you upvote their post.
      If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE VOILK!