Melduję, przejęliśmy fort!
Fort 52a to fort pancerny pomocniczy stanowiący część Festung Krakau. Od 2022 mieści się w nim Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, będące oddziałem Muzeum Krakowa. Miejsce to, pełne historii i ducha minionych czasów, stanowi doskonałą lokalizację dla muzeum harcerstwa, które samo w sobie jest świadectwem trwającej od ponad stu lat tradycji i wartości. Od 2022 roku, po gruntownej renowacji, fort został przekształcony w przestrzeń, która nie tylko opowiada o harcerstwie, ale także stanowi miejsce spotkań dla dawnych i obecnych członków ruchu harcerskiego, a także osób niezwiązanych bezpośrednio z tą społecznością. Dokopałem się do zdjęć z początku tego roku, gdy miałem w końcu okazję obejrzeć samo muzeum i wystawę harcerską, i chciałbym Wam je przybliżyć dzisiaj (a temat jest mi bliski, jak zdążyliście już może zauważyć).
Ale o co chodzi?
Harcerstwo ma już swoje miejsce w historii Polski i naszego narodu. Wywodzący się ze skautingu, poszerzone o dorobek pedagogiczny, wychowawczy i organizacyjny tysięcy instruktorów, stanowi obecnie jeden z większych ruchów młodzieżowych w Polsce. Po ponad 100 latach od założenia, udało się zorganizować muzeum, które prezentuje specyfikę tego fenomenu w sposób zjadliwy dla przeciętnego człowieka.
I to jest widoczne. Nie jest to muzeum historii harcerstwa, nie jest to miejsce zawierające nieznane nigdzie historie. Jest to muzeum dla każdego, aby każdy miał okazję się zainspirować i czegoś dowiedzieć. Dlatego już na starcie polecam każdemu, kto ma chwilę do spędzenia w Krakowie (tak, wiem że konkurencja wśród muzeów i atrakcji jest spora) lub chciałby wgryźć się w temat w przyjemny sposób.
Obozowe życie
Jednym z powtarzających się tematów jest obóz. Czy mogłoby istnieć harcerstwo bez obozów? Trudno mi to sobie wyobrazić (ale niestety wiem że niektórzy próbują tak funkcjonować). W muzeum można zobaczyć makietę większego obozu harcerskiego z czterema podobozami, placem apelowym, miejscem ogniskowym i namiotami kadrowymi. Obozy to także czas budowania samodzielności i wspólnoty, co doskonale widać na rysunkach i zdjęciach przedstawiających harcerzy przy pracy. Ciekawostką jest również wystawa sztuki obozowej, która pokazuje, jak harcerze potrafili przekształcić surowe warunki w pole do wyrażenia swojej kreatywności.
Okruchy historii
Chociaż wspomniałem że nie jest to muzeum historii harcerstwa, nie da się opowiedzieć o harcerstwie bez odniesienia do stu lat tradycji i rozwoju. Dlatego i takie eksponaty znajdziemy w samym Muzeum. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów z całego okresu działania harcerstwa, od stuletnich książek zastępów, przez sztandary z czasów przedwojennych, pozostałości z okresu PRL, po historię najnowszą.
Nowocześniej
Wizyta w muzeum to też okazja by poznać bogactwo i różnorodność ruchu harcerskiego tu i teraz - np. pznając różne organizacje harcerskie i skautowe a takze ich umundurowanie. No i pluszowy żubr - tego nie możecie przegapić!
Ten post obfituje w zdjęcia, jest jednocześnie mniej tekstu niż zwykle. Jest tak celowo. Wiem, że gdy zacznę pisać o harcerstwie, to nie skończę. Od tego są inne wpisy na moim blogu. Chcę jednak żywo zachęcić do odwiedzin Muzeum Ruchu Harcerskiego. Tym bardziej, że już jutro będę odwiedział je sam - w ramach konferencji instruktorskiej odbywającej się w Krakowie. A jeżeli faktycznie będzie Wam po drodze i będziecie chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, dajcie znać. Harcerzy Ci u nas dostatek! :)
Poprzednio
Letnia szkocka wycieczka w całości:
Poprzednio w moich podróżach:
#33 Jak zrobiłem rękawickę - czyli o Tkactwie Przestrzennym Czarnych Górali
#32 Od krzemienia do kredensu - czyli wizyta w Muzeum Ziemi Chełmskiej
#27 Szkockie impresje - podsumowanie letniej wycieczki do Szkocji
#27-A Złota Mucha i Święty Krzyż - czyli gdzie Król chadza, gdy odwiedza Szkocję
#27-B Provand's Lordship - czyli jak powinny wyglądać krzesła
#27-C Mungo - czyli nawet święci mają ksywy
#27-D Nekro-kapitalizm - czyli jak budować cmentarze
#25 Kaiserliche Schatzkammer Wien - czyli o wycieczce do c.k. skarbca
#22 Uczelnianie pamiątki - czyli jak studenci wymyślili przewijanie okienek
#17 Śledztwo w Leeuwenhorst - czyli jaką tajemnicę skrywa centrum konferencyjne w krainie tulipanów
#11 Alba - czyli o noworocznej wyprawie do Szkocji
Poprzednio w serii około-harcerskiej:
#20 Realschönheit - czyli jak malowniczość i piękno mogą służyć wychowaniu
#19 Jak być kosmitą - czyli o obcości, po raz drugi
#16 Jak stać się kosmitą - czyli o obcości, po raz pierwszy
#13 A ja wolę wolno - czyli o naturalności wędrówki
#12 Doświadczaj - czyli o wychowaniu wspomaganym LXD
#10 Lean Scouting - czyli zarządzanie szyszkoidalne (część druga)
#7 Lean Scouting - czyli szczupłe działanie w gęstym lesie (część pierwsza)
#1 Rzeczpospolita Harcerska - czyli jak przez bieganie po lesie w krótkich spodenkach wykuwa się demokrację