Zravím @bodie7

in chuze •  2 months ago

    Je to nějakej rok co jsem tu rozebíral s @bodie7 povrch po kterém se chodí. Dneska v noci mi po letech došel jeden moment. A to bylo když psal o tom jak zkoušej běžet v kuse po ovále.

    Nějakej čas se zabívám hůzí a v konverzaci jsme dospěli i k povrchům že rovné porvchy jsou zdraví škodlivé při dloho trvajícím použití pro nohy. Jestli boty nebo neboty to se zeptejte @bodie7. Se ho zase budu muset zeptat.

    To kčemu jsem dospěl já je nezdravé rozložení ulic. Nejen samotná hladkost povrchu ale i tvar ulice způsobují chůzi nepříjemnou. Ulice byli poslední dobou udělány hlavně pro kolové prostředky a tak jejich dinamika není uspůsobena lidské chůzi tak jak by měla.

    Chytré město praha má seřízena světla ("zelené vlny") něco kolem 50+ km v hodině a to nesmíte chytnout tramvaj. A chůze mezi přechody je na hodně místech pak naprosto nestihnutelná. Zelená vlna na přechodech existuje ale musíte jít pokaždé jinak, protože určující je průtok automobilistů v autech a nákladních vozech a jiných kolových dopravních prostředcích.

    Skuste si schválně počítat kolikrát zahnete do leva a kolikrát do prava kolikrát tedy budete jako eskalátory po kterých se jezdí tedy stojí v pravo a opotřebovává se více jedna strana.

    Takže jsem nakonec přišel na freestylewalk :-) Třeba místo obyčejného otečení do prava či leva tam hodíte jak říkají automobilisti hodiny, takvou piuretku na místě.

    Dřívější chůze v terénu nebyla přímočará, to zná každý houbař, že v přírodě se rovně skoro jít nedá a tak se při chůzy namáhají všechyn svaly různými směry a ruzně střídavě narozdíl od chůze po chodníku ktde namáháte dlouhodobě stejné svaly stejně.

    Nejjednodušeji předcházet dlouhdobé námaze svalů při chůzi po chodníku, můžete tak že budete měnit třeba trasy kudy pravidelně chodíte. Tím dosáhnete jiného zatížení svalů chůzí a také jiného rytmu a vzdáleností a i jiného počtu zatočení či počtu schodů a kopců.
    Také střídání různých druhů pochodů a chůzí či kvapu nebo sem tam poskočení, jak dlouhý a krátký krok, cupitání a hledat inspiraci můžete i mezi skejťákama, bruslařema, koloběžkářema a jejich freestylech. Další suprovou skupinou pro inspiraci jsou děti. Ty chodí po zítkách obrubníkách, přelézají betonová umělecká díla betonárek a jiné dětskému hřišti podobné prvky které se vyskytují v městké krajině města. Tedy část cesty můžete jít po zítce vedle chodníku.

    Pokud jste dospělý člověk jdoucí z práce třeba v saku a kravatě, tak kupodivu to je nelechký úkol nepřipadat si jak oblázen co v kvádru chodí po zítce jak předškolák. :-)
    Příjemnou zábavu.

      Authors get paid when people like you upvote their post.
      If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE VOILK!